Vandenlentės  yra dinamiška ir ekstremali vandens sporto šaka, kuri prasidėjo 80-ojo dešimtmečio pabaigoje ir šiandien yra viena sparčiausiai augančių sporto šakų visame pasaulyje. Panašaus į snieglenčių sporto populiarumas plinta kaip gaisras visame pasaulyje. Atsiradusi iš banglenčių, snieglenčių, riedlenčių ir vandens slidžių sportų vandenlentės yra ne tik pasaulyje sparčiausiai auganti vandens sporto šaka, tačiau ir labiausiai prieinama. Jūs galite plaukioti vandenlentėmis ežeruose, upėse, jūrose – nereikalingos ypatingos oro salygos, kaip kad banglentėms ar jėgos aitvarams. Vandenlentininkas plaukdamas paskui specialų katerį keliantį didesnes bangas, dėl trumpesnės ir platesnės lentos nei snieglentė gali atlikti įspūdingai aukštus šuolius ore. Dėl tokios lentos konstrukcijos vandenlentės gali plaukti mažesniu greičiu nei vandens slidės, taip pat jomis gali plaukti ir didesnio svorio plaukikas. Mažesni reikalavimai ir kateriams vandenlenčių sportui lyginant su vandens slidėmis.

Lygiai taip kaip snieglentės  atnešė kultūrinę revoliuciją į slidinėjimo rinką, vandenlentės buvo atradimas vandens slidžių sporte. Dėl aiškių rėmų nebuvimo ir savo laisvo stiliaus (Freestyle) atsirado naujas požiūris į tokio tipo sportus – ypatingas dėmesys pradėtas skirti kūrybai ir laisvei. Šiame sporte išnyko aiški riba, tarp pradedančiojo ir specialisto – kiekvienas iš naujo atrasdamas savo asmenines galimybes, siekia atrasti naujų, vis sudėtingesnių triukų.

Turbūt net negalėjo įsivaizduoti būrelis banglentininkų, kurie 1965 metais iš neturėjimo ką veikti prisirišo savo banglentes prie katerio ir tokiu būdu bandė kompensuoti bangų nebuvimą, kad po 40 metų šis užsiėmimas taip išpopulerės visame pasaulyje, atsiras lentos su apkaustais ir visa tai bus pavadinta vandenlenčių sportu (wakeboarding)
Tai įvyko tarp 1965 ir 1979 metų kai Tony Finn iš Kalifornijos suvokė šio sporto konsepciją ir sugalvojo pritvirtinti batus prie banglentės. Panašiu metu lygiai tą patį sugalvojo ir kitoje JAV dalyje gyvenantis Jimmy Redmon.  Šie du asmenys ir laikomi vandenlenčių sporto (wakeboarding‘o) pradininkais ir išradėjais.

Pradžioje vandenlentininkai (wakeboardistai) buvo vadinami “Skurfer’iais” kas reiškė nusivylimą banglentėmis dėl bangų nebuvimo. Kai nebūdavo bangų banglentininkai tampydavosi greitaeigiais kateriais laikydamiesi už lyno. Toks tampymasis atnešė ir parodė naujų galimybių ir pačiame banglenčių sporte. Nors vandenlenčių sporto lentos ir mažėjo, tačiau jos vistiek būdavo labai gremėzdiškos ir artimos banglenčių konstrukciai tai salygojo ir ribotas plaukimo galimybes bei manevringumą. Lūžis įvyko 1990 m. pradžioje kai vandenlentės pasidavė sneiglenčių ir riedlenčių sporto įtakai – vandenye atsirado įvairios kliūtys – rampos, vamzdžiai, tramplynai. Būten tuo metu vandenlenčių sportas atėjo ir į Europą.

Šiandien specialiai vandenlenčių sportui jau gaminami ir kateriai. Apie 70 proc. Jų turi specialius apie 2 m. aukščio wake bokštus, kurie padidina galimybes įvairiems triukams ore ir ant vandens.
Wandenlenčių sportas, kaip atskira vandens slidžių šaka buvo įtrauktas devintojo dešimtmečio viduryje IWSF (Tarptautinė waterski federacija) o 1999 m. pasaulio wakeboard taryba buvo suformuota kaip atskira dalis siekianti apjungti tik vandenlenčių sporto atstovus iš viso pasaulio. Atsirado tarptautinės būtent šio sporto varžybos bei teisėjai kuriems buvo įvardintos vandenlenčių sporto užduotys ir rezultatų skaičiavimo metodika.
2003 m. Colinas Hart pasaulinio kongreso Floridoje metu pristatė vandenlenčių sporto konseptą ir mintis, žodį wakeboard (vandenlentes) įtraukti į IWSF pavadinimą.
2009 m. garsių vandenlentininkų Neil Harris, Paulius Fong, Colin Hart didelių pastangų dėka į IWSF pavadinimą buvo įrtauktas žodis ir wakeboard (vandenlentės) ir federacia pakeitė savo pavadinimą į IWWF (Tarptautinė Waterski & wakeboard Federacija).

Straipsnio autorius: vandenspramoga.lt

Partneriai