Mokslo metai jau baigėsi, kurių metu vaikai intensyviai mokėsi ir lankė įvairius būrelius. Tačiau, atėjus vasarai iškyla dilema: kaip paversti vaiko atostogas naudingomis ir produktyviomis. Vienas iš populiarių sprendimų – vasaros stovyklos. Vis dėlto didelė stovyklų gausa apsunkina pasirinkimą. Kalbamės su „Aktyvaus stovyklavimo“ įkūrėja, stovyklų organizatore ir vadove Edita Dembinskiene.

Papasakokite trumpai, kas yra „Aktyvus stovyklavimas“ ir kokias stovyklas organizuojate.

„Aktyvus stovyklavimas“ yra stovyklų vaikams ir jaunimui organizatorius ištisus metus.   Tai stovyklavimas, orientuotas į aktyvias sporto šakas, aktyvią gyvenseną, judėjimą, gamtą. Paprasčiau tariant, tai yra kelias į aktyvų gyvenimą. Kalbame ne būtinai apie sportą, o apie aktyvų judėjimą. Aktyvus gyvenimas mums suteikia teigiamą emociją, kuri kaip „varikliukas“ užveda toliau judėti, gyventi, džiaugtis...Meilė judesiui suteikia savotišką balansą tarp emocinio ir fizinio intelekto.

Kaip ir minėjau, mes orientuoti į aktyvų vaikų ir jaunimo užimtumą. Vasarą organizuojame atskiras savaitės trukmės burlenčių, jėgos aitvarų stovyklas ir  dienines banglenčių stovyklas. Taip pat turime programą, apimančią visas šias sporto šakas: burlentes, jėgos aitvarus, irklentes ir vandenlentes bei vyksta, vadinamos ekstremalios stovyklos, kuriose dar prisideda jodinėjimas žirgais ir šaudymas. Ne vasaros metu vaikams ir jaunimui siūlomos snieglenčių stovyklos, kurios vyksta „Snow arenoje“, ten mes turime visas tinkamas sąlygas mokytis. Ateityje planuojamos dieninės ir savaitgalinės stovyklos Vilniuje, Vilniaus apskrityje, Trakuose. Stovyklautojų amžiaus intervalas yra 10 – 18 metų. Visų sporto šakų pamokas veda profesionalūs instruktoriai, dirbantys su nedidelėmis vaikų grupelėmis arba individualiai su kiekvienu vaiku atskirai.

Gal trumpai apžvelgtumėte, kaip atrodo stovyklautojo diena tokiose stovyklose?

Programų didžiąją dalį užima vandens sportas, todėl stovyklos vyksta prie Kuršių marių, Svencelės kaime, Klaipėdos apskrityje. Tikriausiai reikėtų pradėti nuo to, kad vaikai gyvena sodyboje su visais patogumais ir yra maitinami skaniu bei subalansuotu maistu 4 kartus per dieną. Rytais darome mankštą, bėgame krosą, užsiimame joga. Papusryčiavę aptariame praėjusią dieną ir ką veiksime toliau. Dienos metu vyksta užsiėmimai pagal pasirinktą sporto šaką, atsižvelgiant į oro sąlygas. Jei užtenka vėjo, imame  jėgos aitvarus ar burlentes. Jei vėjo mažai, iriamės irklentėmis ar išbandome vandenlenčių sportą – visuomet yra alternatyva. Jei oras visai netinkamas lauko veikloms, vyksta užsiėmimai viduje. Be pasirinktų sporto šakių taip pat rengiame tinklinio, kvadrato, futbolo, orientacines varžybas, einame į žygius. Vakarais žaidžiame „Protų mūšius“, vakarojame prie laužo, žiūrime motyvacinius filmus ar filmuotą vaikų ir jaunimo medžiagą, po kurios aptariame jų klaidas ar pažangas, kas verčia dar greičiau tobulėti. Kiekviena diena, vyksta pagal numatytą dienotvarkę ir nuo ryto iki vakaro yra aktyviai užimta. 

Skamba puikiai. Ar nebūna vaikams per sunku tokioje aktyvioje stovykloje?

Nebūna. Didžioji dalis tėvų klausia, ar nieko tokio, kad vaikas nėra bandęs nei vienos sporto šakos, kurią mes siūlome. Tai visiškai nesvarbu, nes vaikai yra skirstomi į pradedančiųjų ir pažengusių grupes pagal patyrimo laipsnį. Aš visuomet sakau, kad nebūtinai vaikas turi būti sportininkas, drąsus, ekstremaliai sportuojantis, mokantis ar turintis patirties šiose sporto šakose. Pas mus atvyksta vaikų, kurie net nemoka plaukti, tačiau tai nėra kliūtis mokytis vandens sporto. Viskas yra išmokstama, o vaikai mokosi labai greitai. Komanda, tai yra svarbiausia. Stovyklautojai, kurie mūsų stovyklas kartoja daugelį metų, visada geranoriškai padeda pradedančiajam ir jį motyvuoja. Be to, mes nei vieno vaiko neverčiame daryti tai, ko jis nenori. Visų svarbiausia pabandyti, o pabandžius vaikams „atsiveria“ akys – „noriu dar“. Taip, stovyklos yra orientuotos į pakankamai aktyvų sportą, bet kartu yra daug ir kitų papildomų veiklų. Mūsų organizuojamos stovyklos nėra skirtos paruošti vaikus varžyboms –  tai yra vaikų atostogos. Mes vaikų nespaudžiame, paliekame jiems laisvės ir per tiek metų jau įsitikinome, kad tai pati geriausia praktika, suteikianti vaikams natūralų stimulą. Kadangi mūsų stovyklose gali dalyvauti iki 20 vaikų vienoje pamainoje, mes galime kiekvieną iš jų stebėti atskirai, analizuoti kas jam sekasi ar nesiseka, tikslingai jam padėti ir būtinai motyvuoti. Juk motyvacija reikalinga mums kiekvienam.

Kokias patirtis bei įspūdžius vaikai parsiveža po stovyklų? Ar būna neigiamų atsiliepimų?

Iš patirties žinau, kad leidžiant laiką aktyviai ne tik gerėja vaiko fiziniai duomenys, bet ir loginis mąstymas, problemų sprendimas, požiūris ir gebėjimas kontroliuoti savo emocijas. Kai kurie vaikai per stovyklas pasikeičia, tampa ramesni, daugiau bendrauja, susiranda daug draugų. Tokios vandens sporto šakos neabejotinai lavina kūno pusiausvyrą, kantrybę, drąsą. Vaikai susipažįsta su gamta, vandeniu, praktiškai pajaučia, kaip veikia fizikos dėsniai, perpranta vėją ir jį pamilsta. Apskritai buvimas tokioje stovykloje ugdo pasitikėjimą savimi, padeda įveikti savo baimes, užsispyrimus. Vaikai, matydami buriuotojų bendruomenę bei dirbdami komandose išmoksta vienas kitą palaikyti, auga, kaip stiprios asmenybės.

Per 7 stovyklų metus nesulaukėme jokių blogų atsiliepimų ir labai tikimės, kad  ir toliau taip bus. Vaikai namo išvyksta su geromis emocijomis, laimingi. O atvykusių pasiimti tėvelių akyse, matau džiaugsmą. Jei laimingi vaikai, laimingi ir tėvai, tuomet laimingi ir mes. Tai ir yra pats geriausias grįžtamasis ryšys, kurio nepakeis niekas. Smagiausiai būna tada, kai stovyklos metu skambina tėveliai klausia, kodėl vaikas neatsiliepia. O ar žinote kodėl? Nes jie pagaliau užmiršta telefonus ir būdami užimti,  mėgaujasi stovykla, draugais ir gyvenimu.

Ką vertėtų apie „Aktyvaus stovyklavimo“ stovyklas iš anksto žinoti tėveliams?

Dažniausiai vaikai atvyksta pagal rekomendacijas. Sugrįžtančių vaikų pas mus yra apie 85 %, tad iš anksto nemažai žino apie mūsų taisykles ir visą veiklą. Greičiausiai normalu, kad pirmą kartą besilankantiems mūsų stovyklose kyla klausimų dėl vaikų saugumo, užimtumo. Nuraminu juos, nes pas mus dirba kvalifikuoti instruktoriai, patyrę vadovai, o visų svarbiausia –  turime ilgametę patirtį.  Pradedančiuosius ir pažengusius vaikus instruktoriai supažindina su visomis saugumo taisyklėmis.  Taip pat suteikiame kiekvienam pritaikytą inventorių, visas reikalingas apsaugas, šalmą, gelbėjimo liemenę, be kurios griežtai draudžiame lipti į vandenį. Kuršių marios pasirinktos ne tik dėl savo ypatingos geografinės padėties, (kitoje pusėje puikuojasi didingos pilkosios kopos) bet ir dėl to, kad čia yra seklu, kas suteikia patogumą mokytis. Statistiškai, stovyklose susižalojimų įvyksta labai retai. Vandenyje yra saugiau nei ant kranto.

Ačiū už nuoširdų pokalbį. Galbūt norėtumėte ką nors pridurti, palinkėti?

Dažnai sulaukiu klausimų, kaip mes susitvarkome su vaikais? Ar jie mūsų klauso? Su vaikais viskas yra daug paprasčiau nei su suaugusiais. Vaikai yra nuoširdūs, atviri, geri, protingi...Tau reikia būti tokiam, koks Tu esi ir tada viskas einasi, kaip „sviestu patepta“. Šypsena, gera nuotaika, sportinė veikla, motyvacija, jokios diskriminacijos, patyčių, tai pagrindiniai kriterijai išlaikyti gerą atmosferą stovyklose. Žinoma, tam reikia įdėti ir daug pastangų. Kartais pokštauju, kad vadovų darbas trunka 25 valandas per parą.  Ypatingai džiaugiuosi ir didžiuojuosi užaugintais vaikais, kurie pas mus stovyklose atlieka socialinius praktinius darbus – savanoriauja. Su kiekvienais metais jų vis daugiau.

Norėčiau palinkėti, kuo daugiau judėti, daugiau bendrauti, kurti aktyvias bendruomenes, dėl to tapsime tik laimingesni ir stipresni kaip asmenybės.  Manau, kiekvieno žmogaus, o ypač vaikų, bent maža dienos dalis turėtų būti aktyvi.  Ji veikia kaip stimuliatorius, kuris sukelia gerą nuotaiką. Kai vakare griūni į lovą ir supranti, kiek daug Tu nuveikei. O tas malonus fizinis nuovargis – kažkas nerealaus. Taip jaustis linkiu kiekvienam.

Daugiau apie „Aktyvus stovyklavimas“ organizuojamus renginius: www.aktyvusstovyklavimas.lt
Straipsnio autorius: Mantė Voverytė Girnė  

Partneriai